Електрочайник – звична, так би мовити обов’язкова, кухонна техніка для більшості сучасних сімей. Здається, що обрати прилад не складно. Це дійсно так: головних критеріїв вибору всього три, і про всі ми зараз розповімо детально.

Як вибрати електрочайник

Щоб це зробити потрібно розібратися як влаштовано механізм пристрою. Він зазвичай не складний:

Після включення ТЕН нагріває воду до заданої температури (найчастіше 100°С, але не завжди: деякі пристрої обладнані спеціальними програмами нагріву). При нагріванні утворюється пар, який підіймається по спеціальній трубці й розігріває пластину, яка взаємодіє з кнопкою вмикання-вимикання. Повністю розігріта пластина відключає механізм, і термостат припиняє подачу електроенергії. Деякі прилади додатково обладнані термопотом Він підтримує всередині вже нагрітої колби постійну температуру.

Незважаючи на схожість механізму, чайники сильно відрізняються один від одного матеріалом, з якого виготовлені, видом нагрівальних елементів, потужністю й конструктивними особливостями. А у деяких є додаткові круті фішки. Але про все послідовно.

Матеріал корпусу

Колби електрочайників виробляють з чотирьох типів матеріалу. Свої переваги і недоліки має кожен з них.

Пластик

Бюджетний варіант, лідер у продажі. Міцний, легкий, зносостійкий, велике різноманіття кольорів, моделей та дизайнерських рішень. З недоліків – у найдешевших моделях при експлуатації може з’явитись неприємний запах, корпус з часом темніє і стає крихким. Але цього можна уникнути, якщо купувати моделі, які мають знак якості. Фірми-виробники ставлять такий знак тільки на пристрої, з нетоксичного термопластика, який при нагріванні не виділяє отруйних речовин. Цей пластик має назву полікарбонат – він повністю безпечний в екологічному відношенні. А ось дешевий поліпропілен при нагріванні дійсно може виділяти формальдегіди. Вироби з нього краще обходити стороною (це стосується не тільки чайників, але й всього, що має контакт з їжею та питвом).

Нержавіюча сталь

Дуже міцні, ударостійкі, максимально довговічні. Частина моделей обладнана подвійними стінками, які утримують тепло всередині колби наче термос. Бувають глянцеві й матові. Стильні, гармонійно виглядають практично у будь-якому інтер’єрі, найефектніше поєднуються з кухнями у мінімалістичному стилі. Мінуси: відчутна вага, відносно висока ціна, на початку експлуатації може з’явитися металевий запах. Поверхня схильна до подряпин й збирає відбитки пальців. Якщо корпус недостатньо теплоізольований, що досить часто буває у найдешевших моделях, є ризик отримати опіки.

Скло

Найбільш екологічні й красиві: через скляну колбу є можливість спостерігати як закипає вода. Швидко нагріваються, дозволяють відстежувати рівень води всередині приладу через будь-яку ділянку стінки, а не лише через спеціальне віконце. Зустрічаються моделі з підсвічуванням, яке додає чайнику виключно зовнішню яскравість. Головний недолік – крихкість: хоч такі чайники і виготовляються з загартованого скла, падіння з висоти вони можуть не витримати. Також скло потрібно берегти від різких перепадів температури.

Кераміка

Нововведення в світі електрочайників. Екологічні, затишні, зі своєрідним декором і легким відтінком ностальгії. Практично не схожі на електроприлад, тому гарно виглядають на столі поряд з іншим кухонним інвентарем. Довго зберігають тепло, легко миються, не покриваються іржею. Закипають майже без шуму. Недоліки: ламкі, важкі, у багатьох випадках мають невеликий об’єм колби. Теплопровідність низька. Це збільшує час нагріву. Шкала завдяки якою можна відстежувати рівень води, зазвичай, відсутня.

Нагрівальні елементи

У чайниках вони бувають двох типів: відкритого й закритого.

Відкритий являє собою спіраль, яка нагадує кип’ятильник. Вона вбудована всередину колби і контактує з водою, яку нагріває. Це головний недолік спіральних електрочайників: нагрівальний елемент покривається накипом, який складно видалити. Ще один з мінусів – спіраль обов’язково повинна бути цілком занурена у воду, тому нагрівати кожен раз буде потрібно певну кількість води й не менше. Досягають максимальної температури такі чайники набагато довше дискових, але коштують значно дешевше.

У моделях із закритим нагрівальним елементом спіраль захована під металевий диск, який знаходиться у дні чайника. Вона нагріває одразу усе дно, чим збільшує швидкість закипання. За такими пристроями набагато простіше доглядати, вони працюють довгий час і не мають обмежень по наповненню: вмикати їх можна навіть з мінімальним рівнем води всередині. З недоліків – відносно високий рівень шуму при роботі.

Потужність

Зазвичай пов’язана з ємністю приладу за пропорціями: чим менше ємність, тим менше потужності потрібно витратити для нагріву. Орієнтовно співвідношення розраховується таким чином, щоб прилад зміг підігріти воду за 2-3 хвилини, не надто завантажуючи при цьому електромережу. Зв’язка об’єм-потужність виглядає приблизно так:

Чим вище потужність приладу, тим швидше приготується чай, але слід пам’ятати про навантаження на електромережу: для багатоквартирних будинків зі старою проводкою придбання потужного електрочайника закінчиться, у кращому випадку, вибитими пробками.

Інші конструктивні особливості

Для того щоб чайник не тільки кип’ятив воду, а й робив це у комфортному для вас режимі, робіть свій вибір враховуючи наступні параметри:
На вибір електрочайника можуть вплинути й інші його конструктивні особливості: виробники намагаються зробити прилад максимально зручним і продуманим. Ось чим ще обладнані чайники:

То ж який електрочайник кращий?

Той, який підходить вам найбільш всього. Замінюєте чайник через те, що старий впав і розбився? Беріть армовані моделі й обов’язково переконайтесь, що підставка має ніжки, які не ковзають. Набридло очищувати спіраль від накипу – придбайте дисковий чайник. Якщо у будинку є діти, подбайте про те, щоб модель була легка й не нагрівалася. Потужність і об’єм обирайте в залежності від стану електропроводки й кількості людей, які будуть користуватись приладом.
Поміркуйте заздалегідь, де чайник буде розташовуватися, та виміряйте відстань до найближчої розетки – саме такою повинна бути довжина шнура. Додайте до отриманої довжини пару десятків сантиметрів, для того щоб дріт не був натягнутий. Врахуйте якість води й свої улюблені напої: можливо, стане в нагоді функція тривалого кип’ятіння й терморегулятор. Дизайну й забарвленню радимо приділяти увагу в останню чергу.
Розподілить усі пункти, які описані вище, до списку за пріоритетністю – і обрати потрібну модель вийде без проблем. Бажаємо успіху!
Ярослав Бутко

Останні публікації

Як обрати smart-лампочку

У системі домашньої автоматизації розумним може бути практично будь-який елемент, у тому числі звичайна (а…

23.11.2021

Вчимо грати на слабких ПК: поради експерта

Бажаєте пограти? «Хочу, значить буду»! Розповідаємо, як забезпечити собі умови для геймінгу при мінімальному бюджеті,…

18.11.2021

5 кардіотренувань для схуднення та витривалості

На вулиці дощ, сльота чи снігопад із ожеледицею? Схоже на патову ситуацію для тих, хто…

16.11.2021

Що таке конвекція в духовці та як вона працює

Якщо запитати поради щодо вибору гарної духовки у Гугла або знаючих людей, вони обов'язково скажуть,…

15.11.2021

ТОП-5 бюджетних ноутбуків для навчання – від простеньких до спритних!

Ми підібрали ТОП-5 моделей для навчання, які допоможуть впоратись із завданнями різної складності та зроблять…

15.11.2021

Як обрати скороварку – поради і лайфхаки

Бажали б готувати соковиту і смачну яловичину всього за 40 хвилин? А варити овочі для…

12.11.2021