Що таке конвекція в духовці та як вона працює

Якщо запитати поради щодо вибору гарної духовки у Гугла або знаючих людей, вони обов’язково скажуть, що краще обирати моделі з конвекцією. Ця опція розширює функціонал духової шафи й робить процес приготування в ньому простим та зручним. Підтверджуємо на правах людей знаючих — це справді так: конвекція сильно вдосконалює готування, прискорює його та робить страви кращими. Як це відбувається та якою буває ця функція, розповідаємо докладніше.

Як працює духовка?

Перш ніж розбиратися із тим, що таке конвекція, розберемо будову духової шафи загалом.

У класичному варіанті духовка обладнана нагрівальними елементами, що розташовані знизу. Лист з їжею розміщують над ними на декількох рівнях. В цьому і полягає головний недолік старих моделей: через нерівномірне прогрівання всередині шафи страви можуть підгоряти знизу, але залишатися сирими зверху, де за запікання відповідає нагріте повітря. У природних умовах нагріте повітря стає легшим й піднімається, а на його місце опускається більш важке холодне.

Процес переміщення повітряних мас повторюється до рівномірного прогрівання, це і є конвекція: у загальному сенсі вона є типом теплообміну, при якому легкі й важкі шари повітря переміщуються відносно один одного, поки не зрівняються у температурі. У таких умовах не вийде готувати більш ніж на одному листі: доведеться або постійно міняти їх місцями, або використовувати один лист за раз.

Від цих недоліків духову шафу позбавляє вбудований вентилятор – саме він відповідає за конвекцію.

Що таке конвекція у духовці?

За великим рахунком – те саме, що й поза духовкою: це все те ж перемішування повітряних потоків, але у пристроях з конвекторами процес перемішування відбувається примусово. Роль конвектора найчастіше виконує вентилятор, вбудований у задню стінку камери. Деякі моделі укомплектовуються верхніми й навіть бічними нагрівачами, але навіть при їх відсутності страви, приготовлені у конвекційних пристроях, пропікаються швидше й краще.

Якою вона буває?

Розрізняють два основні типи конвекції у духових шафах:

Також вона буває сухою та вологою (паровою), при якій повітря всередині нагрівальної камери насичується парою.

В залежності від структури механізму роль конвектора може виконувати:

Деякі моделі обладнані режимом посиленої конвекції: у ньому лопаті працюють потужніше, на більш високих обертах, щоб забезпечити більш швидке прогрівання духової шафи й сформувати апетитну скоринку на продуктах, що запікаються.

Навіщо взагалі потрібна конвекція?

З тим, що ця функція прискорює прогрівання печі, ми розібралися. Тепер про те, що це дає.

  • Економія часу та ресурсів. Більш швидке нагрівання = менше часу на готування, а це означає, що обід чи вечеря потрапить на стіл швидше за умовами менших витрат електроенергії або газу.

Як використовувати режими конвекції?

Конвекційна піч сповнена можливостей для тих, хто вміє правильно нею користуватися. Схеми вмикання залежать від комплектації, але загальні рекомендації щодо використання конвекції такі:

Особливості конвекції у газовій плиті

Їх небагато: від звичайної електричної духовки газову відрізняє тільки локалізація джерела тепла (виключно знизу) та особливості конструкції (конвекційні лопаті влаштовані таким чином, щоб не погасити вогонь). На випадок, якщо вогонь все ж таки згасне, такі плити часто обладнують функцією припинення подачі газу, щоб уникнути створення аварійних ситуацій.

Через конструктивні особливості поміщати лист з їжею у газову конвекційну духовку бажано після того, як вона прогріється. Зазвичай для цього вистачає 10-20 хвилин (залежно від встановленого температурного режиму).

Конвекція з грилем

Сподобається любителям їжі «з багаття»: з грилем можна приготувати м’ясо або птицю на рожні одним великим шматком. У поєднанні з конвекцією гриль буває двох видів:

І у першому, і у другому випадках можна зробити, наприклад, шашлик без мангалу, але з функцією турбогрилю приготування страви займе набагато менше часу.

Тепер ви маєте уяву, як працюють конвекційні плити та у чому їх переваги. Викидати свою звичну піч заради конвекційної не обов’язково, але якщо ви придивляєтесь до нової моделі, варіант з обдуванням складе хорошу конкуренцію пропозиціям без конвекції.

Ярослав Бутко

Останні публікації

Як обрати smart-лампочку

У системі домашньої автоматизації розумним може бути практично будь-який елемент, у тому числі звичайна (а…

23.11.2021

Вчимо грати на слабких ПК: поради експерта

Бажаєте пограти? «Хочу, значить буду»! Розповідаємо, як забезпечити собі умови для геймінгу при мінімальному бюджеті,…

18.11.2021

5 кардіотренувань для схуднення та витривалості

На вулиці дощ, сльота чи снігопад із ожеледицею? Схоже на патову ситуацію для тих, хто…

16.11.2021

ТОП-5 бюджетних ноутбуків для навчання – від простеньких до спритних!

Ми підібрали ТОП-5 моделей для навчання, які допоможуть впоратись із завданнями різної складності та зроблять…

15.11.2021

Як обрати скороварку – поради і лайфхаки

Бажали б готувати соковиту і смачну яловичину всього за 40 хвилин? А варити овочі для…

12.11.2021

Що подарувати мамі на день народження: 20 ідей крутих подарунків

День народження матусі – відмінний привід висловити свою любов і вдячність, вклавши їх у подарунок.…

12.11.2021