Чи безпечні розумні будинки?

Розумні будинки позиціонують, як системи автоматизації й безпеки житла. З першим пунктом усе зрозуміло: усі смарт-пристрої об’єднуються у мережу, всередині якої обмінюються даними для виконання заданих функцій. Вони запам’ятовують, коли ви покидаєте житло й коли повертаєтесь, стежать за вашими дітьми і дозволяють дистанційно керувати всією електронікою. Автоматично? Так! Але чи безпечно? Давайте розберемося.

Наскільки розумний дім безпечний?

Настільки, наскільки ви подбали про це самі. Звучить дивно, але чесно: сенс автономного управління технікою – мінімізація участі у цих процесах людини, але головне «слабке місце» систем – людина. Власники смарт-системи найчастіше самі припускаються помилок, які знижують їх захист. Ось основний перелік цих помилок:

Але не людиною єдиною, звичайно: є у смарт-девайсів й власні слабкі місця. На їх частку припадає менше зломів, але про них теж обов’язково слід пам’ятати.

Таким чином, навіть якщо техніка пройшла перевірку на безпеку та в системі розумного будинку кожен елемент працює справно, це ще не гарантує безпеку структури цілком.

Що взламують?

Зловмисники можуть працювати у трьох напрямках: намагатися зламати хаб, онлайн сховище або самі сенсори й актуатори (прилади-виконавці). Однак, щоб зламати самі підключені прилади, необхідно знаходитись дуже близько до них. Це проблематично, тому останній варіант зустрічається набагато рідше двох перших.

Злом хаба чи хмари розумного будинку здійснюється через додаток або роутер.

Злом через роутер

Радіус дії Wi-Fi зазвичай виходить далеко за стіни житла. Якщо дані всередині мережі передаються у незашифрованому вигляді, усі вони легко можуть потрапити до рук зловмисників. Під шифруванням тут мається на увазі не тільки встановлювання складного паролю, хоча і це теж важливо: при налаштуванні безпровідної точки доступу потрібно переконатися, що спосіб перевірки справжності не нижче WPA2, а шифрування активне. Ідентифікатор мережі краще обирати нестандартний, а додатково можна увімкнути функцію «Приховати SSID»: це приховає мережу зі списку до підключення, та щоб її знайти й підключитись знадобиться SSID.

Злом розумного дому через додаток

Більшість систем автоматизації надають можливість керувати мережею віддалено через додаток на смартфоні. Спробу злому можна замаскувати під оновлення системи: за ними потрібно стежити завжди з особливою увагою, а найкраще – звіряти з офіційною інформацією про апгрейди (зазвичай її можна знайти на сайті виробника техніки або протоколів безпеки).

Фахівці також рекомендують антивірус, якщо смартфон на Андроїд, а також завантажувати додатки тільки з PlayMarket й AppStore.

Перевірка розумного будинку на безпеку

Якщо ваш будинок обладнано смарт-системою, ви можете пройти перевірку на її безпечність прямо зараз. Відповідайте «так» чи «ні» на кожне ствердження:

Чим більше «так» набрала ваша система, тим вона безпечніше. Вийшло більше «ні» – потрібно виправите усі пункти, що ослаблюють захист, а також вивчіть поради безпеки.

Поради з безпеки для розумного будинку

Ось, що допоможе зробити смарт-систему домашньої автоматизації безпечніше:

Пам’ятайте про те, що навіть найкмітливіша техніка потребує контролю з боку людини, й те, на скільки смарт-система буде безпечною, залежить не тільки від неї самої, але й від ваших зусиль.

Ярослав Бутко

Останні публікації

Як обрати smart-лампочку

У системі домашньої автоматизації розумним може бути практично будь-який елемент, у тому числі звичайна (а…

23.11.2021

Вчимо грати на слабких ПК: поради експерта

Бажаєте пограти? «Хочу, значить буду»! Розповідаємо, як забезпечити собі умови для геймінгу при мінімальному бюджеті,…

18.11.2021

5 кардіотренувань для схуднення та витривалості

На вулиці дощ, сльота чи снігопад із ожеледицею? Схоже на патову ситуацію для тих, хто…

16.11.2021

Що таке конвекція в духовці та як вона працює

Якщо запитати поради щодо вибору гарної духовки у Гугла або знаючих людей, вони обов'язково скажуть,…

15.11.2021

ТОП-5 бюджетних ноутбуків для навчання – від простеньких до спритних!

Ми підібрали ТОП-5 моделей для навчання, які допоможуть впоратись із завданнями різної складності та зроблять…

15.11.2021

Як обрати скороварку – поради і лайфхаки

Бажали б готувати соковиту і смачну яловичину всього за 40 хвилин? А варити овочі для…

12.11.2021