3 місяці без глютену. Досвід редактора

Більше 2 років тому я серйозно зайнялася питанням харчування. Сироїдіння, вегетаріанство, трохи веганства, інтервальне голодування, але період без глютену – мій улюблений. Від нього враження і результати були найяскравіші.

Чому я вирішила спробувати

Надихнулася я книгою Д. Перлмуттера “Їжа та мозок”. Невролог, лауреат премій American College of Nutrition і Linus Pauling, людина авторитетна, паплюжить глютен і цукор, підкріплюючи свої погляди науковими дослідженнями і випадками з власної практики.

Глютен – це та сама клейковина, яка робить булочки такими апетитними, міститься в улюбленій манній каші, макаронах і солодощах, впливає на наш мозок не менш страшно, ніж цукор.

Мій власний аргумент – бабусі й дідусі, на яких я надивилася в дитинстві та юності. Хвороба Альцгеймера, стенокардія, деменція, інсульти – звичні атрибути життя після 70 років. Старенькі бояться намазати зайвий шматочок масла на хліб, майже не їдять яйця (холестерин!), зате хлібобулочні вживають з великим задоволенням, і так зі свого післявоєнного дитинства. Між букетом вікових хвороб і таким раціоном є підтверджений Перлмуттером зв’язок.

Я хочу здорову старість, тому я вирішила відмовитися від глютену і ввести в свій раціон більше корисних жирів і прибрати те, що псує моє здоров’я. До слова, ознак целіакії у мене немає, мети схуднути – теж. Мною рухає виключно турбота про своє здоров’я, мозок та нервову систему.

Яким став мій раціон

Я охоче смажила все, що смажиться, на вершковій або кокосовій олії, додавала її в каші, не шкодувала яєць, часто їла домашню випічку, а “важкі” горіхи були у мене замість десерту.

На сніданок у мене бували:

На обід:

М’ясо я не їм, але додайте ще, наприклад, легендарну котлетку з пюрешкою або биточками – в цій страві немає глютену, а котлети можна зробити з сочевиці. (Перлмуттер вважає, що м’ясо і молочка це ок, в його кулінарній книзі є багато м’ясних рецептів.)

Вечеря у мене завжди скромна та ледача:

Висока вартість раціону без глютену – велика омана, в яку вас вводять цінники зі спеціалізованого відділу в будь-якому супермаркеті. Імпортні продукти коштують дорожче, як і готові безглютенові продукти. Вигідно брати потрібне зі звичайних полиць, тут все цілком бюджетно:

Явно дорого коштує горіхова мука, кокосове масло, деякі види горіхів, корисні підсолоджувачі. Масла потрібні в невеликих кількостях, без горіхового борошна впоратися просто, і особисто я не помітила в ньому нічого особливого. Замість підсолоджувачів у мене мед, банани, сухофрукти або звичайний рафінований цукор в випічку, 1 кг у мене йде більше 4 місяців.

Результати

В той тримісячний період я “граючи” пропрацювала 36 днів поспіль без вихідних, поєднуючи то 2, то 3 проекти, встигала проводити час з дитиною і навіть легко перенесла переїзд в інше місто. Чи це не результат? Я справді відвикла від традиційного харчування і зовсім не нудьгувала за хлібом, манною кашею і традиційними солодощами. Новий незвичний смак безглютенових мені подобався. Крім того, я стала менш дратівливою, а мій мозок в прямому сенсі працював по максимуму.

Крім того, я відчувала легкість. Всі продукти з такого раціону – легко засвоюються організмом, а всіх вітамінів, мікроелементів, мінералів та амінокислот при такій дієті в достатку.

Чому так сталося? Резистентність до інсуліну зросла, раціон, багатий корисними жирами, мав позитивний вплив на мозок, відсутність клейковини і збільшена кількість клітковини посприяли підвищенню засвоюваності корисних речовин.

Чому припинила

Я просто зірвалася, коли ритм мого життя круто змінився. Із затишного і звичного світу з постійною віддаленою роботою і декретом, я переїхала до великого міста, відправила сина в садок і влаштувалася на традиційну роботу з 8-годинним робочим днем. Втома, адаптація і цейтнот міцно прибили мене до відділу кулінарії в Сільпо, печива, снікерсів та напівфабрикатів.

Готувати їжу вдома клопітно, це вимагає часу, бадьорості і самодисципліни, а булочка – на відстані витягнутої руки в супермаркеті. Тут замкнуте коло – велика кількість вуглеводів в раціоні робить нас вічно втомленими, але сама легкодоступна їжа, – як на зло, вуглеводи.

Це було рік тому, за цей час я в черговий раз переглянула свої погляди на харчування. Вдома, в холодильнику і на кухонних поличках у мене глютену немає до сих пір. Тут все стало корисною звичкою. Але я не відмовляю собі в ароматних підсмажених тостах з дор блю і медом в суботу вранці, (на хлібцях не те), не привертаю зайву увагу в ресторанах і на корпоративах, можу їсти традиційні солодощі або навіть хот-дог, захоплена роботою.

Можливо, мій досвід щось прояснить для вас або вмотивує випробувати відмову від глютену на собі. Пробувати нове, прислухатися до свого тіла, прагнути до комфорту і всілякого велнесу – хороша схема, і відмінний спосіб зайняти себе дійсно важливою справою.

Даша Осокина

Останні публікації

Як обрати smart-лампочку

У системі домашньої автоматизації розумним може бути практично будь-який елемент, у тому числі звичайна (а…

23.11.2021

Вчимо грати на слабких ПК: поради експерта

Бажаєте пограти? «Хочу, значить буду»! Розповідаємо, як забезпечити собі умови для геймінгу при мінімальному бюджеті,…

18.11.2021

5 кардіотренувань для схуднення та витривалості

На вулиці дощ, сльота чи снігопад із ожеледицею? Схоже на патову ситуацію для тих, хто…

16.11.2021

Що таке конвекція в духовці та як вона працює

Якщо запитати поради щодо вибору гарної духовки у Гугла або знаючих людей, вони обов'язково скажуть,…

15.11.2021

ТОП-5 бюджетних ноутбуків для навчання – від простеньких до спритних!

Ми підібрали ТОП-5 моделей для навчання, які допоможуть впоратись із завданнями різної складності та зроблять…

15.11.2021

Як обрати скороварку – поради і лайфхаки

Бажали б готувати соковиту і смачну яловичину всього за 40 хвилин? А варити овочі для…

12.11.2021