Як обрати датчик для відкриття дверей/вікон для дому

Система домашньої автоматизації та безпеки недосконала, якщо в ній немає датчика відкриття вікон чи дверей. Цей девайс можна розмістити на будь-яких стулках. Він повідомить про несанкціоновану спробу проникнення, проконтролює недоторканність сейфів та шаф з цінними документами, а також швидко повідомить про переміщення всередині будинку. Цитрус розповідає, якими бувають сенсори, куди їх встановити та як обрати.

Навіщо взагалі потрібен датчик?

Окрім очевидної функції контролю відкриття й закриття дверей та вікон у квартирі, сенсори можуть бути корисні й у ряді інших ситуацій.

  • Якщо ви маєте дітей, яких іноді доводиться залишати самих (або коли залишитися наодинці хочеться батькам). Механізм, встановлений на вхідних дверях, допоможе простежити, коли дитина пішла й повернулась додому. При спробі проникнути до ящику з медичними препаратами, бару, тумби з токсичними побутовими хімікатами, тощо, відбудеться сигнал. А встановлений біля входу у дитячу кімнату, він швидко повідомить про те, що дитина її покинула, щоб раптовий візит не застав батьків зненацька.
  • Допоможе стежити за людьми похилого віку або хворими родичами з розсіяною увагою чи розладами пам’яті. Додайте його на холодильник, щоб дізнатися, чи вчасно поїла ваша близька людина, або на шафі з аптечкою, щоб проконтролювати прийом потрібних ліків. Прилад стане в нагоді й на вхідних та міжкімнатних дверях: як і у випадку з дитиною, не зайвим буде відслідковувати переміщення по квартирі та вихід за її межі.
  • Пристрій стане в нагоді для створення охоронної системи чи поліпшення вже існуючої. Він підключається до хабу та взаємодіє з іншими елементами системи: може змусити спрацювати сигналізацію і відеоспостереження, блокувати замки, знеструмлювати електроприлади або навпаки змушувати їх яскраво блимати. Механізм реагування на спробу проникнення в житло можна запрограмувати за власним бажанням (й за можливостями системи безпеки в цілому). Контролер повідомляє власника про спрацювання за допомогою смс, пуш-повідомлення або електронного листа.

Просунутим системам можна закласти команду сповіщати про спрацювання сенсора дзвінком власнику або по довірених номерах. Прилад можна підключити до диспетчерського пульту охоронної фірми, і тоді кожне спрацьовування буде запитувати виїзд групи оперативного реагування на будинок.

Які бувають сенсори

Механізм складається з частини (безпосередньо сенсора), яка уловлює й магніту. Ця частина – це геркон, пристрій, у якому знаходиться розімкнуте чи замкнене електричне коло. Уловлювач розміщують на нерухому частину меблів або техніки, а магніт чіпляють до стулки. Під впливом магнітного поля геркон приходить у протилежний стан, а коли магніт віддаляється, ланцюг замикається або розмикається. Прилад спрацьовує перший раз, коли магнітне поле зміщується, і другий, коли стулка закривається й магніт повертається на місце, повторно замикаючи/розмикаючи ланцюг геркона.

Залежно від джерела живлення механізми розподіляються на мережеві (дротові) й автономні (бездротові).

Дротові

Вважаються більш надійними, ніж автономні: по-перше, залишаються активними на більшій відстані від хаба, по-друге, не доведеться стежити за станом батарейок. Мають й мінуси: при відключенні енергопостачання припиняють працювати, як і будь-яка електроніка без додаткових елементів живлення.

Ще один – встановлення вимагає певних зусиль. Дріт доведеться прибрати під плінтус, за інші меблі чи техніку або навіть всередину стіни: якщо цього не зробити, він буде неестетично лежати під ногами чи бовтатися над головою. Крім того, незакріплений кабель легше пошкодити, навмисно чи ні, особливо у будинку з дітьми й тваринами. Нарешті, нелогічно залишати незахищеними елементи живлення техніки, яка повинна забезпечувати безпеку будинку.

Бездротові

Ніяк не пов’язані з електромережою, тому продовжать працювати навіть у відсутності електрики. Відмінно підходять для районів, у яких відключення електроенергії – не рідкість. Встановлюються у рази простіше дротових аналогів, легко переміщуються з місця на місце. Зловмисникам складніше «хакнути» такі механізми.

З мінусів – більш висока ціна, ніж у мережевих, та необхідність постійно перевіряти справність батарейок, що може бути незручним при великій кількості девайсів.

Як обрати датчик відкриття?

Звертайте увагу на параметри, про які ми розповімо далі. Уявіть, що ці параметри – питання, які потрібно задати собі перед тим, як придбати датчики. Так обрати буде набагато простіше.

Канал зв’язку

Техніка, яка поєднана у розумний дім, комунікує між собою за певними протоколами зв’язку. Протоколи умовно грають роль мови, на якій девайси спілкуються. Якщо у будинку вже є розумна електроніка, дізнайтеся, який канал зв’язку вона використовує та купуйте датчики з підтримкою того ж протоколу.

  • Wi-Fi – простий, зрозумілий і загальнодоступний канал зв’язку. Рішення надійне й потужне: живиться від електромережі, є майже у кожному будинку, має високу пропускну здатність. З мінусів: вай-фай може підтримувати великі обсяги даних, що передаються, проте, у випадку з домашніми девайсами, ця функція виявляється зайвою. Техніка не завантажує ефір так сильно, і решта потенціалу витрачається даремно, підвищуючи енерговитрати.
  • Z-Wave. Мережа вважається лідером на ринку: бездротова, працює на малопотужних моделях радіочастот, споживає мало енергії, не реагує на перешкоди, надійно захищена від злому. Легко з’єднує навіть девайси різних фірм, якщо вони підтримують цей протокол.
  • ZigBee – конкуруюча з Z-Wave бездротова технологія. Безвідмовний, економічний, легко розширюваний канал. З мінусів – техніку різних виробників важче навчити спілкуватися один з одним через цей протокол, ніж через Z-Wave.

Можливість віддаленого управління

Виробники пропонують прилади з можливістю smart-контролю та без. Обирайте перші, щоб керувати девайсом з будь-якої точки планети через додаток на смартфоні. Вони обійдуться дорожче, але дозволять контролювати ситуацію. Якщо у пріоритеті не контроль, а лише інформування, тоді не переплачуйте за непотрібну функцію й встановлюйте звичайні сенсори.

Місце встановлення

Від того, де буде знаходитись датчик, залежить, наскільки потужним він повинен бути. Для дерев’яних, скляних й пластикових поверхонь підходять звичайні малопотужні пристрої. Якщо встановити їх на важкі металеві стулки, вони будуть працювати некоректно, тому для вхідних дверей, сейфа та інших потужних металевих конструкцій потрібен механізм з магнітом, який має велику силу. Якщо поруч з малопотужним датчиком є великий металевий предмет, ризик помилкових спрацьовувань і взагалі неправильної роботи в цілому підвищується. Це теж слід враховувати при виборі сповіщувача.

Тип монтажу

За способом кріплення розрізняють два типи сенсорів: врізні (внутрішні) й накладні (зовнішні). Внутрішні монтуються в заздалегідь підготовлений отвір. Вони зазвичай мають циліндричну форму. Не кидаються у очі, малопомітні для зловмисників.

Зовнішні кріпляться на липку стрічку, клей або саморізи. Їх розміщення не потребує зусиль, але помітити й вивести такі моделі з ладу буде значно простіше, ніж перші.

Ступінь захищеності

Різні матеріали мають різний резист до температури навколишнього середовища, бризок води, вологості повітря. Ці властивості використовують при виготовленні комплектуючих для різних типів приміщень. Корпус пристрою з пластика цілком підходить для житлового будинку з комфортними умовами. Алюмінієві корпуси забезпечують безперебійну роботу приладу навіть у неопалюваних приміщеннях й на вулиці. Їм не страшний мороз до -40°C чи спека до +50°.

Рівень чутливості

Поріг спрацьовування визначає ступінь захищеності вашого будинку й придатності датчика для конкретного місця. Нормальна чутливість геркона – 10-20 мм: якщо сигнал спрацювування лунає при відкритті стулок на цю величину, механізм вважається надійним й точним. Саме такий слід розміщувати в особливо важливих місцях.

Якщо для спрацьовування приладу потрібно відкриття на 3-4 см, назвати його стратегічним не можна, але можна використовувати там, де така величина відкривання не матиме великого значення (наприклад, у ящиках з вмістом, яке не вийде дістати через таку невелику щілину).

Захист від злому

Обладнання може мати тампер – невелика кнопка на платі, яка віджимається при спробі демонтажу й запускає запрограмовану схему реагування. Схему знову ж можна налаштувати під себе: дайте хабу команду вмикати сирену, блокувати замки чи дзвонити вам. Обійдуться такі прилади дорожче, ніж незахищені, але при високому ризику їх вартість себе виправдає.

Що по виробникам?

Їх на ринку десятки. Ми розглянемо два топових.

Xiaomi

Корпорація, яка відома своїми смартфонами та побутовою технікою, досить успішно виробляє і продає також системи домашньої автоматизації. Уся техніка цієї фірми спілкується один з одним по протоколу ZigBee. Контролювати кожен девайс можна через смартфон.

Xiaomi Mi Smart Home

Накладний, легкий набір, чіпляється двома липучками. Економічний, живиться від батарейки. Спрацьовує на 22 мм. Виконаний з білого пластику. Компактний, має габарити основної частини 21х41х11 мм, допоміжної – 10×26×9 мм. Призначений для використання всередині житлового приміщення. При спрацьовуванні загоряється світлодіод.

Aqara

Виробник систем розумного будинку, один з лідерів ринку по аксесуарам домашньої автоматизації. Займається розробкою екологічного та економічного обладнання будівель. Для виготовлення продукції використовують пожежобезпечний пластик, який не зношується й не жовтіє під впливом часу. Aqara створює пристрої як для житлових приміщень, так й для комерційних будівель.

Aqara Window and Door Sensor

Призначений для домашнього використання. Автономний, працює на батарейці, яка не вимагає заміни протягом 2 років. Не громіздкий, має габарити 41х22х11 мм, чіпляється за допомогою клейких стікерів. Виготовлений з білого пластику. Максимальне видалення від контролера, при якому сенсор зберігає активність – 22 м. Використовує протокол ZigBee, сумісний з іншими пристроями Aqara та технікою Apple. Зберігає інформацію про попередні відкриття, нагадує про необхідність провітрити будинок, якщо вікно не відкривали довше зазначеного в налаштуваннях часу. Дозволяє відстежувати історію подій протягом місяця (наприклад, перевірити, у який час відкривалися двері чи вікно).

Обрати датчик для відкриття дверей і вікон у будинку нескладно. Головне – заздалегідь визначитися з його розташуванням й бажаним рівнем контролю над функціональністю. Найбільшу ефективність девайс покаже у комплекті з іншими пристроями, що забезпечують безпеку будинку. По можливості обирайте техніку з доробком на майбутнє розширення системи: так ви зможете зробити житло не тільки безпечним, але й максимально комфортним. Хай щастить у виборі!