Скільки коштує організувати «розумний дім»
Розумний будинок багатьом досі видається чимось на зразок Джарвіса з «Залізної людини»: всевидяче око технологій, голографічні панелі у повітрі, ефектне керування за допомогою жестів. Звучить та виглядає космічно і недосяжно. Насправді, розумний дім ближче, ніж здається: не потрібно бути генієм і філантропом мільйонером, щоб організувати житло з автоматизованим керуванням. Звичайно, у ньому не буде голографічних панелей, але створити усередині будинку комфортну екосистему можна запросто. Та обійдеться це в рази дешевше екзоскелета.
Що таке розумний дім?
У загальному сенсі під розумним будинком мають на увазі мережу девайсів і програм, які своєю спільною роботою забезпечують власникам комфортне життя. Далі починаються деталі, тому що поняття комфорту у всіх різне: хтось хоче підлаштувати під себе усі доступні параметри мікроклімату й охоронних систем, а комусь для щастя достатньо пари розумних лампочок й моторизованих ролетів. Так чи інакше, до будь-якої системи входять три компоненти:
- Хаб, або контролер. «Мозок» смарт-структури. Керує всіма девайсами і сценаріями їх роботи. Саме він відповідає за віддалений доступ до домашньої техніки.
- Сенсори, або датчики. Головні помічники хаба: вони відправляють контролерові дані про те, що відбувається в будинку.
- Виконавчі пристрої, або актуатори. Виконують команди хаба на підставі даних, які йому передали сенсори.
У спрощеному вигляді система працює так: щоб передати привіт домочадцеві, перебуваючи при цьому на роботі, ви звертаєтеся до хабу, який запитує дані з сенсорів. Так ви відстежуєте, де знаходиться кіт, приймаєте рішення, як саме він повинен бути наляканий, й віддаєте потрібну команду контролеру, а він дає вказівки актуаторам. Підіймаються жалюзі, вмикається кондиціонер, запускається автополив рослин – привіт переданий, сивина забезпечена, система протестована, ви впевнені у справності мережі девайсів.
Звичайно, розумний дім вміє не тільки лякати вихованців: система бере на себе частину щоденної рутини, дозволяє віддалено спостерігати за тим, що відбувається вдома чи ситуативно сповіщає про зміни, які зафіксовані датчиками. Що саме буде вміти конкретна мережа, залежить від її складових і пріоритетів власника, а від кількості цих самих складових та їх просунутості залежить загальна ціна розумного будинку.
Із чого складається розумний дім?
До смарт-системи домашньої автоматизації може входити рівно стільки девайсів, скільки вам забажається. Обирати є з чого: розумний будинок дозволяє керувати буквально усією технікою, яка у ньому є.
- Освітлення. Розумними вимикачами можна керувати зі смартфона або голосом. Хаб запам’ятовує світлові сценарії й активує їх по команді. Яскравість освітлення регулюється з мінімальними зусиллями.
- Захист від сонця. Карнизи, ролети, штори, жалюзі працюють так, як вам зручно: опускаються автоматично, якщо датчики освітленості сигналізують про нагрівання, відкриваються й закриваються за встановленим графіком чи просто керуються за допомогою смартфона.
- Доступ до житла. Актуатори в’їзних та гаражних воріт працюють за графіком або керуються віддалено. Розумні замки не відчиняються без відома власника. Можна давати тимчасовий доступ до дверей.
- Керування температурою. Контроль роботи термостатів, віддалений запуск програми нагріву теплої підлоги й бойлерів, настройка графіка роботи опалювальних приладів, конвекторів, радіаторів – усе для того, щоб будинок зустрів господаря теплом.
- Кондиціонування та вентиляція. Кондиціонер і система активної вентиляції охолодять будинок до прибуття господарів за графіком чи після автоматичного віддаленого запуску. Датчики контролюють склад повітря: якщо якась зі складових перевищує норму, хаб самостійно активує вентиляцію й надсилає господарям повідомлення про це.
- Метеостанція. У дощову погоду нагадує про необхідність захопити парасольку перед виходом з дому, вимикає систему автополиву газону, накриває басейн моторним тентом.
- Енергоспоживання. Моніторить й оптимізує витрачання електроенергії. Вимикає непотрібні прилади у випадку відсутності людей у будинку й заздалегідь вмикає потрібні.
- Аварійні системи. Датчики протікання води, задимлення, чадного й побутового газу сповіщають хаб про аварійні ситуації на самих ранніх стадіях. Кульові крани самі перекривають воду та газопостачання, запускають активну вентиляцію та сповіщають про це власників житла.
- Система безпеки. Відеоспостереження (не тільки за котом), датчики відкриття/зачинення вікон і дверей, переадресація дзвінків з домофона на смартфон.
- Мультірум. Фішка для аудиалів: розподіляє усі мультимедійні сигнали по приміщенню. З нею замість будильника вранці спрацюють колонки, а решта техніки «заспілкується» із власником голосовими повідомленнями.
Усі компоненти системи об’єднуються між собою під контролем хаба у локальну мережу. Чим більше пристроїв, тим система дорожче – але, це і правда, і брехня одночасно.
Як взагалі розраховується ціна?
Коротко – складно. Не можна порахувати ціну «розумного» квадратного метра за єдиним прайсом: спочатку доведеться розібратися із завданнями, які потрібно вирішити. Способи їх вирішення дроблять вартість системи на кілька пунктів. Їх можна розглядати як відповіді на головні питання й вважати планом реалізації проекту.
Що і яке?
Кількість та рівень вмінь приладів підбирають під конкретну ситуацію. Потрібна охоронна система – обираємо, де будуть розташовані датчики й актуатори та що вони повинні вміти. На цьому етапі вже можна спробувати прикинути витрати: ділимо техніку за вартістю й функціоналом на базову, стандартну і преміальну, обираємо потрібне, запам’ятовуємо. Відкриваємо рахунок: сюди будемо додавати витрати за всіма іншими пунктами.
Скільки?
Далі – пункт настільки ж очевидний, наскільки й неочевидний: вирішуємо, скільки кімнат буде залучено до розумної мережі. Наприклад, контроль стану повітря потрібен у всьому будинку цілком чи тільки в дитячій? Вартість хаба це ніяк не змінить, а ось кількість сенсорів та актуаторів вплине на витрати безпосередньо. Це ще один пункт витрат.
Як?
Компоненти розумного будинку взаємодіють за певними протоколами передачі даних. Вони допомагають техніці бачити й чути один одного, спілкуватися на одній мові. Без них смарт-система буде просто купкою приладів, кожен з яких потрібно запускати вручну. При складанні мережі з приладів від одного виробника додаткове програмне забезпечення не знадобиться: софт входить до комплектації за замовчуванням. А ось техніку різних фірм доведеться «знайомити» один з одним через спеціальні сторонні програми. Збираєте солянку з девайсів – закладайте до плану витрат ціну софта для комунікації.
Хто?
Зробити будинок розумним можна самостійно, якщо маєте необхідні знання (або бажання їх придбати), а можна звернутися до фахівців. На аутсорс можна віддати реалізацію усього проекту цілком чи тільки його частину: розробку, монтаж, налаштування. До кошторису включаємо вартість усього, за що доведеться заплатити майстрам.
Що ще?
Для інтеграції смарт-системи житла може знадобитися оновлення різних масштабів: десь – встановлення додаткових розеток, а десь – заміна усієї проводки цілком. Ця частина витрат теж індивідуальна, та іноді саме вона стає основною статтею витрат.
Що робить розумний дім дорожчим
Якщо коротко – будь-який крок у бік спрощення життя власнику. Не бажаєте обмежуватися вузьким функціоналом – беріть техніку класу преміум або хоча б стандарт. Немає часу, вміння чи бажання порівнювати існуючі системи за характеристиками або, тим більше, складати індивідуальну – зверніться до фірм-інсталяторів. Вийде дорожче, проте вам відразу запропонують кілька готових рішень, візьмуть на себе усі підготовчі та монтажні роботи, а після їх закінчення налаштують сценарії активності техніки.
Те ж стосується збірки смарт-системи: щоб не робити зайвих рухів тіла, можна купити прилади від одного виробника. Девайси від іменитої фірми можуть обійтися дорожче, але при необхідності таку мережу буде простіше розширити. Нові компоненти приєднаються як рідні, а ось із різнойменними доведеться поколупатися. Втім, знайти шлях легше можна й в цьому випадку: щоб подружити між собою техніку різних фірм, існують IoT-роутери. Вони підтримують декілька протоколів відразу. Це знову ж обійдеться дорожче, але позбавить від зайвого головного болю.
Де можна заощадити
На техніці. Гарне не обов’язково має бути дорогим (пам’ятаємо, що екзоскелет повинен бути дорожче розумного будинку, а не дешевше). Зверніть увагу на бюджетний сегмент обладнання (з того ж Китаю – і ні, не з AliExpress): наприклад, Xiaomi пропонує й окремі комплектуючі, й готові смарт-системи за розумними цінами.
Монтаж або заміна кабелів – витратний за всіма параметрами захід. Якщо на це немає ні часу, ні коштів, краще обійтися встановленням бездротової системи. Функціональність системи від цього не страждає, як і гаманець.
Сценарії активності техніки теж можна налаштувати без фахівців. Це важлива й складна частина роботи, але якщо запастися терпінням, її можна виконати самостійно та заощадити на пуску, налаштуванні й налагодженні системи.
Порядок цін
Так яка ж все-таки вартість розумного будинку? Відкинемо усі умовності й приймемо за стандарт житла звичайну трикімнатну квартиру, а до смарт-системи додамо найбільш затребувані елементи середнього класу. Це допоможе зрозуміти приблизний порядок цін.
Вартість бюджетного варіанту
Джарвіс по мінімуму обійдеться власникам у суму близько 1350 $, якщо передати всю роботу до рук виконавців, і приблизно на 400 $ дешевше, якщо зайнятися монтажем та налаштуванням системи самостійно. За ці гроші можна отримати базовий хаб, керування освітленням, теплою підлогою, кондиціонером й розеткою, датчик диму, протікання води, відчинення вікна/двері та кран, який самостійно перекриває воду.
Вартість середнього класу
Встановлення стандартної смарт-системи фахівцями буде коштувати в середньому 2500 $, її монтаж своїми силами – близько 1750 $. До такого розумного будинку увійде:
- хаб;
- керуванням світлом, карнизом, кондиціонером, теплою підлогою та розетками;
- радіаторні термостати;
- датчики руху, диму, протікання води й відкриття вікон/дверей;
- кран, який перекриває воду.
Середня кількість датчиків та девайсів контролю у системі цього типу – 2 штуки (окрім хаба – він завжди один), але їх кількість можна опціонально зменшити або збільшити, не виходячи за рамки бюджету.
Вартість преміум варіанта
Ціна просунутого варіанту смарт-системи коливається сильніше, ніж базового й стандартного: він може бути лише трохи крутіше середнього, а може включати в себе усі доступні можливості контролю й оптимізації. Якщо укомплектувати стандарт-систему прогресивним хабом, керуванням вентиляцією та контролем складу повітря, збільшити кількість типових девайсів до 4-5 та накинути зверху відеоспостереження, домофон і мультирум з встановленням і налаштуванням, отримаємо приблизно 8800 $. Без залучення фахівців сума зменшиться до 6250 $.
Організувати розумний дім можна простіше й дешевше, ніж здається. Почніть з малого – і не бійтеся пробувати нове.