Що обрати – тостер чи бутербродницю?

Гарний сніданок повинен готуватися легко, швидко та бути поживним, а ідеальний має приготувати себе сам. З цим можуть допомогти тостер чи бутербродниця (вона ж сендвічниця). Обидва прилади зведуть участь у готуванні до мінімуму. Смачно буде й із бутербродницею і з тостером, але по-різному. Допомагаємо розібратися, у чому між ними різниця й що найкраще обрати.

Тостер

Призначений для підсмажування скибочок хліба. Влаштований за принципом електричної плити: в корпусі розташована нагрівальна камера із спіралями, що виробляють інфрачервоне випромінювання. Потужність нагрівальних елементів коливається від 600 до 1500 Вт. Чим вища потужність, тим сильніше можна підсмажити хліб. Багато моделей обладнані функцією контролю ступеню прожарювання. Велика кількість пристроїв має один-два слота для грінок, але є й «чотиримісні». Багато виробників виготовляють тостери з додатковими функціями. Це значно розширює їх можливості.

Як вибрати тостер

Звертайте увагу на наступні параметри: кількість слотів, ступінь автоматизації смаження, перелік основних та наявність додаткових функцій.

Слоти

Орієнтуйтеся на те, яка кількість людей планує снідати одночасно. Купуєте для себе і снідаєте легко? Беріть модель з одним слотом. Якщо вранці за столом збирається уся родина відразу, зупиніться на чотирьох слотах: завдяки цьому нікому не прийдеться чекати черги, щоб поснідати.

Порівняйте габарити майбутньої покупки й кухні: чим більше слотів, тим більше вільного місця знадобиться.

Автоматизація

Ступінь автоматизації передбачає залучення людини до процесу готування. Існують механічні, напівавтоматичні та автоматичні прилади:

  • механічні, вони ж ручні. Таймера не має, час роботи вказати не можна, а це означає, що контролювати його прийдеться самостійно;
  • напівавтоматичні. Обладнані термостатичним вимикачем, який захищає механізм від перегріву, а хліб від пересушування. Ступінь піджарки контролюється термометром. Коли температура тосту досягає заданої, прилад вимикається. Напівавтоматика полягає у тому, що готові грінки діставати потрібно самим;
  • автоматичні. Саме ті тостери, які після обсмажування красиво підкидають хрусткий хлібець вгору. Вкажіть приладу час й температуру роботи та вирушайте по своїх ранкових справах. Після закінчення заданого часу кухня зустріне вас ароматними тостами, підсмаженими так, як треба.

Ступінь участі у приготуванні безпосередньо позначиться на ціні: логічно, що найдорожчими будуть саме автоматичні пристрої.

Функціонал

Ми вже знаємо, що головне призначення тостера – піджарка хліба, але про комфорт, з яким можна це робити, ще нічого не було сказано. А дарма, чим ширше функціонал, тим у нього більше можливостей й тим приємніше і простіше його використовувати.

Механізм може бути обладнаний наступними функціями:

  • центрування скибочки. Розміщує майбутній тост по центру нагрівальних елементів, щоб він рівномірно обсмажився з обох боків;
  • контроль ступеня обсмаження. Діапазон кількості режимів різних моделей – від 3 до 7. Перемикаються за допомогою регулятора-обертача. Деякі прилади обладнані функцією одностороннього обсмаження, а деякі роблять грінки з малюнками;
  • змінний піддон. Невеликий висувний контейнер, розташований під слотами. Дозволяє видалити крихти, щоб вони не підгорали при наступному використовуванні;
  • підігрів. Збереже грінки теплими та не підсмажує їх занадто;
  • додаткові тримачі. Своєрідні «прищіпки», які дозволяють зробити закритий бутерброд і защепіть його з усіх боків, щоб вміст не вийшов назовні. Звісно, використовувати тримачі потрібно без фанатизму: якщо модель вертикальна у сендвіч краще не класти нічого, що може потекти. Інший тип тримача – знімна підставка для розігріву (булочки чи круасана). Встановлюється над роз’ємами слотів;
  • переривання приготування. Дозволяє зупинити обсмажування, для того щоб перевірити ступень готовності грінки, дає можливість не закінчувати задану програму;
  • термоізоляція. Без неї металевий корпус буде відчутно нагріватися, сильно знижуючи зручність експлуатації. Корпус із пластику нагрівається менше. Ручки й регулятори роблять з гумою: так вони не нагріваються. А гумові ніжки ще й не ковзають;
  • режим розморожування. Спочатку у оптимальному режимі розморозить хліб, який ви дістали з морозильної камери, і тільки після цього його підсмажить.

Основний функціонал може розширюватись за допомогою додавання додаткового, наприклад, тостер може поєднуватися з кавоваркою, яйцеваркою чи грилем. Такі об’ємні та багатофункціональні девайси називають станціями для сніданків. Враховуйте, що подібна техніка буде займати вдвічі більше місця на кухні. Це стосується й горизонтальних моделей.

Плюси та мінуси

Чим гарні тостери? Ось цим:

  1. Готують без масла. Організм буде за це вдячний.
  2. Вимагають мінімального догляду. Зібрати з піддону крихти, іноді протерти корпус. Ось й увесь догляд.
  3. Ризик отримати опіки зведений до мінімуму. Нагрівальні елементи заховані всередині й зазвичай добре термоізольовані, а готові тости витягуються важелем, який підіймає каретку, або, взагалі, автоматично. Єдиний виняток – дешеві моделі з металу: якщо захист від нагрівання слабкий, то є ризик отримати пошкодження шкіри. Але взагалі-то обережність не завадить з будь-яким електроприладом.
  4. Як правило, компактні (за винятком горизонтальних й многослотових).

Що з мінусів?

  1. Вузькі можливості. Якими б фішками не був обладнаний механізм, у сухому залишку, все, що він може – це тільки піджарка тостів.
  2. Необхідність закладати хліб певної товщини. Доведеться або купувати заготовки, або навчитися нарізати однакові скибочки.

Бутербродниця

Схожа на книжку: складається з двох половин, у яких знаходяться нагрівачі. Обидві половини мають антипригарне покриття. Орієнтована горизонтально. У більшості моделей є замок, який скріплює верхню половину з основою. Потужність коливається в межах 500-1600 Вт. Призначена для приготування гарячих бутербродів, адже підходить й для запікання слоїк, вафель та оладок. Функціонал розширюють змінні насадки: завдяки їм техніка справляється з обжарюванням м’яса, риби й овочів, виконуючи функції міні-печі.

Як обрати бутербродницю

Основоположні критерії вибору – форма й розміри платформи. Додаткові – функціонал девайса в цілому.

Пластини

Їх форма визначає скільки й що можна буде приготувати за один підхід. Наприклад, якщо пластини поділені на квадратні чи трикутні відсіки, то одночасно можна буде зробити рівно стільки бутербродів заданої форми, скільки є відсіків. Якщо обидві пластини зовсім рівні й не поділені на відсіки, у прилад можна буде покласти стільки сендвічей, скільки вийде розмістити. А можна й взагалі підсмажити овочі, рибу чи м’ясо, якщо це дозволить потужність приладу.

Розмір

З цим все досить логічно: чим більше габарити пристрою, тим більше готової їжі воно видасть за один раз. Цей критерій вибору душе близько пов’язаний з попереднім: бутербродниці на 6-8 відсіків, звісно, приготують одразу гору сендвічей, але цим їх коло можливостей й обмежиться, незважаючи навіть на великі розміри.

Функціонал

Багато у чому має схожість з тостерним. Ось чим можуть порадувати сендвічниці:

  • центрування. Деякі види приладів можуть автоматично розміщувати продукти по відсіках так, щоб хлібна скибочка знаходилась точнісінько у центрі. Завдяки цьому тост прожарюється рівномірно, а начинка сендвіча прогрівається в усіх місцях;
  • підігрів. Дозволяє підігріти вже готовий сендвіч, але який вже встиг охолонути чи зачерствіти, та не підсмажує його знову;
  • регулювання ступеню підсмажування. Налаштовуйте під себе: контроль зазвичай досить гнучкий, представлений регулятором-обертачем або кнопками. Часто має функцію односторонньої піджарки;
  • розморожування. Знахідка для тих, хто робить заготовки сніданків й кладе їх до морозильної камери. Девайс насамперед розморозить бутерброди у комфортному режимі, й тільки після цього почне готувати;
  • термоізоляція. Багато у чому залежить від матеріалу, з якого виготовлений корпус: метал може нагріватися сильніше. Зупиняєте свій вибір на пластику – перевірте, щоб при вмиканні техніки у мережу, він не плавився. Ще один критерій термоізоляції – гумові заглушки на ручках й замикаючому механізмі, а також каучукові ніжки;
  • захист від перегріву. За нього відповідальність несе термостат. Який автоматично відключає нагрівальні елементи при досягнені певної температури;
  • таймер та індикатор готовності. Дозволяє задати час приготування й відстежити момент закінчення програми.

Плюси та мінуси

Бутербродниці набагато функціональні від тостерів: вони теж можуть підсмажити грінки, а ще – приготувати достатньо багато різноманітних варіантів не тільки сніданків-перекусів, а й цілком самодостатніх блюд. Товщину й форму того, що готується, визначаєте тільки ви самі (й потужність замикаючого механізму, хоча його краще не перевантажувати).

Змінюючи пластини, є можливість розширити призначення пристрою до вафельниці, горішниці, піца-мейкера, мультипекаря, гриль-сковорідки. Готуються продукти найчастіше без олії: лише іноді поверхню пластин знадобиться трохи протерти олією, щоб їжа до них не пристала.

З недоліків – час готування (сніданок може сильно затягнутися) й особливості догляду. Після кожного використання, прилад потрібно буде мити, але не раніше ніж він повністю охолоне. Якщо платформи не знімаються, миття доведеться замінити протиранням губкою. При цьому необхідно буде стежити за тим, щоб волога не потрапила на незахищені ділянки корпусу.

Те, що може витекти у процесі приготування, іноді бруднить корпус ( наприклад, тісто, або розплавлений сир). Щоб очистити його від забруднень, доведеться докласти чимало зусиль. До речі, «течуть» найчастіше неквадратні сендвічі, а також ті, що готуються на плоских панелях без відсіків.

При роботі із сендвічницею є ризик отримати опік: уся платформа нагрівається цілком. Нарешті, габарити: сендвічниці орієнтовані горизонтально. Для їх розміщення на кухні знадобиться забагато місця.

Що краще – тостер чи бутербродниця?

Залежить від того, що у пріоритеті – швидкість чи різноманітність. Якщо важливіше робити сніданки швидко й витрачати на догляд за технікою мінімум свого часу, беріть тостер. Проблема часу й догляду – не проблема? Ваш варіант – бутербродниця. З нею різноманітність сніданків обмежується тільки фантазією.

Коротко порівняємо обидва типу пристроїв.

Тости готуються в середньому 1.5-3 хвилини. Сендвічниця за цей час тільки розігріється. Додайте сюди ще час на підготовку й нарізку інгредієнтів.

Кількість тостів дорівнює кількості слотів під них. Гарячих бутербродів буде більше: навіть якщо кількість відсіків у платформі сендвічниці співпадає з кількістю слотів, сніданок з гарячих бутербродів все одно вийде ситніше.

Тостер компактний. Бутербродниця набагато більша (у два-три рази).

Визначитесь, як саме будете використовувати прилад – й зробити вибір буде набагато легше. Впевнені, що ви зможете знайти найкращій варіант!